یک تحلیل در مورد دشمن شناسی و اعتدال به قلم خمین حزب الله، امام امیرالمومنین علی علیه السلام بارها شیعیان خود را به شناخت دشمن و مقابله با خدعه ی آن و اعتماد نکردن به دشمن توصیه کرده اند، حضرت امیر در روایتی که در غررالحکم آمده است می فرمایند:«شرالاعداء ابعدهم غوراً و اخفاهم مكیده »«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.» این روایت مولا نشان می دهد که باید حیله دشمن را شناخت و به لبخند و مساعدت حرفی او دلخوش نکرد.

آیات انتهایی سوره ی فتح در مورد پیامبر صلوات الله علیه و آله اینگونه می فرمایند:مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ ۚ وَالَّذینَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الكُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم ، معنای این آیه می گوید پیامبر در مقابل کفار و دشمنان بسیار سخت گیر بود و در برابر دوستان بسیار متواضع و مهربان. این سنت پیامبر عظیم الشان اسلام که اهل بیت پاکش نیز بر آن حرکت می کردند در بین تمام فقهای شیعه از شیخ مفید تا امام روح الله و تا امروز که به قاعده نفی سبیل مشهور هست، این قاعده ی فقهی هرگز به مسلمان اجازه نمی دهد زیر سلطه ی کفار و دشمنان اسلام باشد.«لن یجعل الله للكافرین علی المسلمین سبیلا» 141 نساء

و اما دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران که با شعار اعتدال سرکار آمده است خود هیچ تعریفی از این شعار ندارد،ما بارها از دوستان دولتی خود بعد از دو سال که از آن می گذرد خواسته ایم یک تعریف درست از اعتدال برایمان بگویند،اما پاسخی از دولت راستگویان نشنیده ایم.

حال که جواب نمی دهند شاید بعد از نیمه شدن مسیر دولت بشود از مواضع و سخنانشان به یک تحلیل درست از اعتدال در نگاه دولت یازدهم بازنمایی کرد.

اعتدال از نگاه دولت را شاید بتوان در یک جمله خلاصه کرد و آن اینکه فیتیله ی استکبارستیزی را در حد ابومازن و یاسر عرفات باید پایین نگه داشت و بجای ستیز با دشمن  قدار وارد فاز تعامل با او شد.

از تلفنی صحبت کردن با رئیس جمهور مودب آمریکا آقای اوباما و دولت محترم و فخیمه آمریکا،قدم زدن با یک جانی بنام جان کری،سلفی گرفتن سر میز مذاکره،کدخدا خواندن دشمن و شاید ما رعیت، ضعیف خواندن سیستم دفاعی کشور در مقابل ایالات متحده، درست گویی در مقابل درشت گویی،حذف شعار مرگر بر آمریکا و پاسخ درست ندادن به جواب تهدید دشمن که انگار بر دهان دولتیان ماست بسته اند و ده ها پالس دیگر که در این راستا تعریف می شود را می توان نام برد.

شاید اگر هم نخواهیم به سنت اهل بیت و روش آن بزرگواران عمل کنیم عقل به ما می گوید که نباید به دشمن اعتماد کرد و تاریخ شاهدی است بر این مسیر، از کودتای 28 مرداد 1332 دولت آمریکا و قبل از آن انگلیس خبیث که دولت مصدق به  دولت فخیمه آمریکا اعتماد کرد و او را پایین کشیدند و تا پذیرش داوطلبانه تعلیق هسته ای در مذاکرات سعدآباد که طرف مقابل یه آب نبات هم دستمون نداد تا فتنه ی آمریکایی صهیونیستی 88 و تا امروز که یک تاریخ 62 ساله روبروی ماست که پر است از دشمنی و کینه ورزی به مردم ایران و هزاران جنایت دیگر در سرتاسر دنیا.

حال ما و شما که از مصدق و پهلوی،صدام،مبارک،قذافی،مرسی و... عزیزتر نیستیم،با اینان که دوست گرمابه و گلستان هم بودند چنان کرد،ما را که دشمن درجه یک خود می داند و چنان سیلی از انقلاب اسلامی خورده است که  بغض ما را در گلو دارد.

راهی جز مبارزه با استکبار نمانده است و بقول شهید آوینی:امام به ما آموخت که انتظار در مبارزه ست.